poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Lancasterowie i Yorkowie Alison Weir

Witajcie Kochani!
Kolejna przeczytana książka, do zapoznania z którą Was zachęcam to "Lancasterowie i Yorkowie" Alison Weir przedstawia w sposób przystępny toczącą w drugiej  połowie XV wieku wojnę jaką o angielski tron toczyły między sobą rody Lancasterów i Yorków.


Autorka  w swojej książce ukazuje ludzką stronę wydarzeń, opisując ich wpływ na brutalny konflikt. Ukazana jest tu osoba niezrównoważonego Henryka VI - jego nieudolność w sprawowaniu rządów oraz choroba psychiczna doprowadziły do niezadowolenia i konfliktów między magnatami ziemskimi, które zakończyły się wojną domową mającą na celu wyłonić prawowitego Anglii. Przedstawiono też rywala panującego króla z dynastii Lancasterów - Ryszarda Plantageneta Księcia Yorku, któremu zgodnie z obowiązującym wówczas prawem primogenitury należało się pierwszeństwo by zasiąść na tronie Brytanii. Następnie, po śmierci Księcia,  na arenę zdarzeń wkracza dziedziczący prawo do tronu jego najstarszy syn znany jako Edward IV, ten choć ujmujący w obejściu był człowiekiem bezwzględnym, który zniszczył dynastię Lancasterów.
W książce opisującej Wojnę Dwóch Róż ukazano również historie wspaniałych kobiet tamtej epoki – Małgorzaty Andegaweńskiej, Elżbiety Woodville, Małgorzaty Beaufort, Cecylii Neville oraz córek twórcy królów hrabiego Warwick, Izabeli i Anny – kobiet których wpływ na panujących kształtował ówczesną scenę polityczną Anglii.

Pozdrawiam cieplutko :)

EWA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny i komentarz.